Рашков поиска шефът на следствието да започне разследване срещу Гешев

Вътрешният министър Бойко Рашков поиска от шефа на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов да започне разследване срещу главния прокурор Иван Гешев. Сигналът му беше публикуван в сайта frognews.bg (с пълния му текст можете да се запознаете тук).

В искането си Рашков изброява нарушенията на Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС), които беше цитирал и в сигнала си до правосъдния министър Янаки Стоилов, който впоследствие прерасна в предложение за отстраняването на главния прокурор.

На първо място МВР-шефът посочва публикуваните от прокуратурата записи от разговори между президента Румен Радев и ген. Цанков Стойков, а след това и записите от комуникация между Васил Божков с бившия депутат от БСП Александър Паунов и журналиста Огнян Стефанов.

„С тези действия е нарушен чл. 32 от Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС), който императивно забранява използването на данни, придобити със СРС за друго, освен за  наказателното производство или за опазване на националната сигурност. Потъпкана е и друга разпоредба на ЗСРС: лицата, на които са станали известни факти и сведения от СРС, както и събраните данни, са длъжни да не ги разгласяват (чл.33 ЗСРС). В противоречие със закона  наблюдаващите прокурори и главният прокурор са огласили тези данни, което е престъпление“, пише Рашков до Сарафов.

Във всички случаи, главният прокурор, в качеството си на длъжностно лице е разпоредил на пряко подчинени му прокурори, чиято дейност ръководи и контролира, да разгласят придобити данни със СРС или е допуснал това (чрез бездействие), което обосновава извод за осъществен състав на чл. 285 НК, твърди вътрешният министър в сигнала си.

На следващо място той подчертава, че публикациите с изнесените данни са предизвикали широк отзвук, но не са свързани със законните цели на специалните разузнавателни средства, а са целели политическо компрометиране на президента и на гражданските протести срещу правителството на бившия премиер Бойко Борисов и срещу главния прокурор.

„Чрез тях Ив. Гешев посегна на авторитета на държавния глава без произнасяне на съд и България беше злепоставена пред света, което отегчава неговата отговорност! Тези действия застрашават и увреждат правата на гражданите и конституционно установения в страната правов ред, създават недоверие в институциите и се характеризират с висока степен на обществена опасност“, посочва още Рашков.

След това вътрешният министър пише, че не без знанието на Гешев, на сайта на прокуратурата е била публикувана избирателно информация за разследването срещу бизнесмена Пламен Бобоков и секретаря на президента – Пламен Узунов.

„Подборът и/или подреждането на данни от комуникация (чат) и публикуването на извадки от тях не е свързано с разкриване на обективната истина във връзка с наказателното производство. Целта е да се внуши на обществото, че определени обстоятелства са възникнали така, както главният прокурор или други заинтересовани лица искат. Подобно умишлено „подреждане” не е само проява на недопустим обвинителен уклон. То е елемент на престъплението по чл. 287а, т. 2 НК и противоречи на изискванията за обективност, всестранност и пълнота на разследването. Разгласяването на данни от разследването е противоправно“, заявява Рашков и добавя, че според Конституцията и НПК, публично протича единствено съдебното заседание, като дори и тогава има изключения, ако информацията засяга държавна или защитена от закон тайна, нравствеността или интимния живот и др. Според вътрешния министър тези данни не могат да се разгласяват дори от съда, още по-малко в досъдебно производство от прокурора.

„В доктрината е безспорно, че досъдебното производство е закрита фаза и установените в нейния ход обстоятелства са следствена тайна, охранявани също с наказателноправна норма (чл. 360 НК). Така се гарантира успешното разследване при опит за противодействие срещу разкриване на обективната истина и че в началото на процеса няма да се допусне неоснователно засягане репутацията на участващи в него лица като се обявяват публично имената им. Главният прокурор и в този случай е бездействал и е допуснал разгласяване на тенденциозно избрани изолирани данни, съставляващи следствена тайна, с което има основание за извод, че е осъществил престъпен състав“, пише Рашков и допълва, че главният прокурор е разгласил и свидетелските показания на съветника на президента Илия Милушев, като в интервю е нарушил презумпцията за невиновност и е внушил, че Милушев е извършил престъпление, без да се е произнесъл съд.

Очаквайте подробности!

Comments

comments