По-малко от седмица преди изборите прокуратурата обяви, че се заема с повишените от началото на месеца цени на газа, тока, парното и топлата вода „в изпълнение на конституционно установените правомощия“ да следи за спазване на законността, като предприема действия за отмяна на незаконосъобразни актове.
От съобщението се разбира, че преписка по случая е образувана още на 28 юни във Върховната административна прокуратура (ВАП) и е по публикации в медиите.
В началото на пандемията лично главният прокурор Иван Гешев се зае да следи за това как се променят цените на храните и лекарствата и да провери има ли спекула.
Публикациите навеждат на данни за неправомерно увеличение на цената за предоставяне на топлоенергия, като се слага акцент върху обстоятелството, че действащата Наредба № 5 за регулиране на цените на топлинната и електрическата енергия създава предпоставки за нереално ценообразуване във вреда на крайните потребители, посочват от ведомството. Констатирано е, че покачването на цените за топлинна енергия е в противоречие с на чл. 2, ал. 2 от Закона за енергетиката (ЗЕ), съгласно който производството, преносът, разпределението и търговията с топлинна енергия се извършват при гарантиране защитата интересите на потребителите.
Заради наличието на значим обществен интерес и на основание на текст от Закона за съдебната власт ВАП е ангажирала председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да отговори в кратък срок – предприети ли са действия и какви са те за промяна на Наредба № 5 във връзка с цените на топлинната енергия. Той следва да представи и административната преписка по вземане на решението за завишаване цените на електрическата енергия, за да се прецени законосъобразността при вземането му.
След анализ на получените резултати от ВАП ще се извърши преценка за предприемане и на последващи действия по реда на надзора за законност, се посочва в съобщението.