Изискването шофьорите от обществения транспорт – на автобуси, камиони и таксиметрови автомобили, на всеки 3 години да преминават задължителен преглед за психологическа годност се предлага бъде премахнато.
Така удостоверението за психологическа годност на водачите, извършващи обществен превоз, ще стане безсрочно, след като то веднъж им бъде издадено при придобиването на шофьорска книжка.
Министерството на транспорта предлага промени в съответната наредба (приета през 2006 г.), с които психологически преглед да се преминава само от шофьорите, на които шофьорската книжка е отнета или са хванати да карат пили. Според сегашните разпоредби освен изискването да се минава психологически преглед на всеки три години шофьорите над 65-годишна възраст трябва да минават психопреглед всяка година.
От транспортното ведомство се аргументират, че през последните няколко години непрекъснато постъпвали предложения от браншовите организации в областта на автомобилния транспорт с предложения за отмяна на това изискване. Статистиката показва, че през 2021 г. в България са регистрирани 72 077 психологически изследвания на 70 797 водачи.
През 2021 г. не е издадено удостоверение за психологическа годност на 73-ма шофьори, което представлява 0.1% от подложените през 2021 г. на психологическо изследване 70 797 водачи, от което от транспортното министерство вадят извод, че за огромна част от изследваните водачи психологическото изследване не регистрира данни те да представляват потенциална опасност за движението по пътищата.
„Освен това няма причина да се предполага, че професионалните дейности по управление на превозни средства пораждат конкретни рискове за пътната безопасност, за да бъдат подлагани периодично на психологическо изследване водачите, които извършват такива дейности. Действащото изискване за периодично изследване за психологическа годност на водачите, извършващи обществен превоз, представлява допълнителна административна тежест за водачите и превозвачите, без да води до значително повишаване на пътната безопасност“, се изтъква към мотивите на предложението за нормативна промяна.
В проекта на наредба е предложено удостоверението за психологическа годност да се изисква и от водачите на автомобили, извършващи пътна помощ по пътищата, както и от водачите, извършващи превози за собствена сметка.
Проектът за промени в наредбата и мотивите към него са публикувани на 9 септември, като в рамките на един месец могат да бъдат представяни писмени предложения или становища по тях.