Въпреки че МВР установи част от полицаите, които упражниха насилие срещу участници в антиправителствените протести от 2020 година, все още за различните случаи никой не е понесъл отговорност. Това е една от причините, поради които още докато е служебен министър на вътрешните работи Бойко Рашков предлага изменение на наредба и инструкция, уреждащи използването на физическа сила и помощни средства по време на организирани или спонтанни демонстрации.
Досега в текста на наредбата, чието изменение предлага от МВР, беше записано единствено, че използването на физическа сила става само ако е абсолютно необходимо, както и когато се осъществява задържане, но не беше записано кой взима решението за това. И сега при протести в т. нар план-разстановка се определя ръководители и отговорните на отделните оперативни райони и отряди, които участват в демонстрациите, но за първи път e посочено от кого ще зависи решението да се използва сила или помощно средство.
В инструкцията за осигуряване на обществения ред при провеждане на мероприятия е допълнено, че полицаите могат да вземат самостоятелно решение да използват сила срещу протестиращи, само когато има внезапно нападение срещу тях. В закона за МВР е записано, че това е нападение срещу хора и служители на реда, както и срещу сгради, помещения, съоръжения и транспортни средства.
С предложеното изменение се прави отделна разпоредба, която предвижда още при спонтанен протест решението за използване на физическа сила и помощни средства „да се взема от старшия на наряда или най-старшия по длъжност служител от пристигналите на място с полицейски правомощия, до пристигане на служител на СДВР/ОДМВР, на когото са делегирани правомощия по непосредственото ръководство на силите.“
В инструкцията е разписано и какво означава нарушаване на физическата неприкосновеност на служител – използването срещу него на сила, предмети и вещества, които застрашават живота и здравето му.
Ако има нарушения на обществения ред, служителите на първа линия са задължени да докладват на преките си ръководители, които пък трябва да решат какво да се прави. Те могат да наредят да се действа силово, ако са преминати полицейски заграждения или служителите са застрашени.
Наредбата и инструкциите са публикувани за обществено обсъждане в сайта strategy.bg на трети декември и срокът за дебат е до втори януари 2022 година.
Насилието на антиправителствените протести от 2020 година беше тема на специална комисия в 46-ия парламент. Нейната работа завърши с препоръка за отстраняване на шефа на Националната служба „Охрана“ Емил Тонев, който така и не беше сменен. (Повече за препоръките на комисията – тук.)
Именно в комисията беше разпростран непоказван запис от колоните под Министерски съвет, на който се виждаше как на 10 юли 2020 – един от първите дни на антиправителствените протести вечерта полицаи бият и ритат задържани участници. Според доклада на комисията шефът на НСО е допуснал унищожаване на оригиналите на записите от двете камери, прикривайки извършените деяния.
По-късно стана известно, че седем са били полицейски служители са били определени за работа със задържани под „колоните на Министерския съвет“ като част от тях получиха дисциплинарни наказания.
От документите на вътрешната проверка на МВР по случая с друго насилие от протеста – това срещу журналиста Димитър Кенаров – казус, който влезе в докладите на много международни организации и на Европейската комисия и по който прокуратурата показа пълно бездействие, се разбра още, че МВР не може да открие кои са били полицаите, които са удряли и задържали (въпреки означението, че е журналист) Кенаров и че констатира, че не са установени служители, които да са превишили правомощията си.
Източник: Дневник