Норвегия финансира Община Дупница по програма за възстановяване на крепост „Кулата“

kulata-600x264

За наша радост, община Дупница е една от много малкото в България, която ще получава финансиране за различни проекти по т.нар. Норвежка програма. Това обяви на пресконференция днес, зам.кметът по европроектите Красимир Георгиев. „Схемата на Норвежката програма от тази година ще бъде по-различна за финансиране. Задължително вече за проектите ще имаме партньори от Норвегия, както за по-сериозен контрол, а за да има съпричастност и обмяна на добри практики. Агенцията на Норвегия, която се занимава ще работи със строго определени вече общини и за наша радост, Дупница е една от 10-те, която се е доказала по тази програма. Знаете, че един и два проекта се финансираха и не само с качествено изпълнение, но и с отлични резултати.

През септември в Осло ще присъстват представители на тези 10 общини, които ще получим подробности за начина на действие, финансиране, партньорства и т.н. Наясно сме вече с две от мерките, които ще бъдат отворени по Норвежката програма. Затова започваме обновяване на данните по проекта за възстановяването на крепостта „Кулата“ и инфраструктурата свързана с тази дейност, като уверенията са, че ще получим финансиране. Проектът бе изготвен по време на предишният кмет Атанас Янев на стойност около 5 млн.лева, но знаете, че не успя да се реализира тогава. Ние също опитахме да осигурим финансирането му през времето на Орешарски, но не ни одобриха.

Другата готовност за проект е подмяната на уличното осветление с лед-осветление в селата. Имахме готовност да обявим обществена поръчка за обследване в селата и последващо кандидатстване пред Националния доверителен екофонод, но там се налага и самофинансиране. Докато през Норвежката програма парите се осигуряват на 100%. ориентировъчно, изчисленията показват, че за това намеренмие ще е необходимо около 1 млн.лева. Това е причината да забавим обявяването на процедурата с няколко седмици, за да получим повече информация. На място в Осло ще разберем и какви други дейности са допустими за финансиране, за да се подготвим“, обясни Георгиев.

Възстановяването на дупнишката крепост във видът, в който се предполага че е била според разкопките е едно от най-сериозните начинания, което ако се реализира би отворило голям туристопоток към града. На този принцип е изграден Цари Мали град край Белчин, където обаче няма открити данни за съсществуването на крепост, но е една от най-големите туристически атракции в региона и всеки месец привлича хиляди туристи.

Comments

comments