Фалшивите новини не са нов феномен, новото е леснотата, с която се разпространяват, скоростта и мащабите, които могат да придобият. Това заяви българският еврокомисар по цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел по време на кръгла маса на тема „Предизвикателства пред медийния сектор в Европа“. В нея участваха представители на Съвета за електронни медии, на организации, свързани с авторските права, медийни мениджъри, журналисти и експерти.
Не говорим само за снимки, а за аудиовизуални материали в най-широката им дефиниция, говорим за надвиснала опасност над нас като демокрация, общество и ценности, посочи Габриел.
По думите й днес няма общоприета дефиниция за фалшиви новини. Знаем какво те не са – „не е сатира, не е мнение, не е ирония, но има намерение, има неистина“.
В момента се работи в три направления:
дефиниция и обхват на фалшивите новини
идентифициране на добри практики; конкретни мерки за общи действия.
Габриел подчерта, че „никой няма намерение да законодателства на този етап“. Феноменът е сложен и деликатен и в момента се набират кандидати за експертна група на високо равнище за фалшивите новини. Нейното първо заседание ще е през януари, а през март се очакват резултатите от обществената консултация по темата. През пролетта на 2018 г. трябва да бъде готов доклада на експертната група.
Медийното образование е ключов елемент от борбата с фалшивите новини, отбеляза еврокомисарят. Те не познават граници и затова е необходима работна група на международно ниво, допълни Габриел. По думите й трябва да се стремим да наблегнем на прозрачността, да познаваме механизма на този феномен, финансовите потоци, както и да направим процеса по-включващ с участието на политици, платформи и медии.
Ако не се вземат мерки срещу фалшивите новини на европейско ниво, съществува риск на национално ниво нещата да излязат извън ценностите, посочи Габриел, като подчерта, че
никой няма намерение да налага на хората да вярват или не на определени новини
На този етап съществува дефиниця за това какво е незаконно съдържание, например какво е език на омразата, но фалшивите новини в голямата си част са законни и ние не говорим за криминализирането им, уточни еврокомисарят.
Председателят на Съюза на издателите и съсобственик на „Икономедиа“ (издател на „Дневник“ и „Капитал“) Теодор Захов коментира, че е много лесно да се правят фалшиви новини, но е трудно и скъпо да се прави качествена журналистика. Когато на държавно ниво има токсична среда, която наказва качествената журналистика, се създават предпоставки за още фалшиви новини и за доминирането им в изграждането на общественото мнение, посочи той. По думите му трябва да се детоксикира средата за тези, които не правят фалшиви новини.
По повод директивата за аудиовизуални медийни услуги Габриел коментира, че очаква тя да бъде финализирана по време на българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Социалните медии и платформите трябва да носят своята отговорност да спазват правилата за защита на малолетните, за езика на омразата и за премахването на незаконното съдържание, подчерта Габирел.
Дневник.бг