Безопасните стоки – когато говорим за децата, това е най-важното, заяви в Деня на детето 1 юни председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Димитър Маргаритов по телевизия Bulgaria On Air.
Статистиката сочи, че на общоевропейско ниво най-често забраняваните опасни продукти са детските играчки, облекла и стоки, свързани с отглеждането и възпитанието на най-малките. „Затова да заострим вниманието на родителите – излизат нови и примамливи играчки и стоки за деца, но при някакво съмнение, по-добре е да не ги купуват”, акцентира председателят. Той припомни, че наред със забраната на рискови продукти, комисията е установявала и различен тип нелоялни практики при предлагането на стоки за малчугани. Те са свързани, например с липса на важна информация относно съставните елементи на игри или умишлено прикриване на обстоятелството, че ползването на стоката е свързано с допълнително закупуване на друг продукт. „Тогава децата остават разочаровани, а родителите са принудени да направят допълнителен разход. Затова – внимание към детайла!”
Във връзка с предстоящия летен сезон Маргаритов препоръча: „Когато потребителите тръгнат на почивка, да си набавят всичко необходимо, включително и за децата, още от мястото на заминаване, за да не им се налага да правят по-сериозни „аварийни” разходи”. Той посочи, че комисията ще извършва проверки и в магазинната мрежа по Черноморието. „Често пъти по време на туристически сезони сме констатирали нелоялни практики и в търговските обекти. Не поради това, че цените са по-високи – това е процес, който пазарната икономика диктува, а във връзка с отправяни към потребителите заблуждаващи послания”, изтъкна председателят. И даде пример, че може да има несъвпадение на цената на етикета с това, което се маркира на касата или промоциите на поначало завишените по курортите цени да не са реални, защото тези стоки никога не са продавани на по-високи цени.
Според Маргаритов пилотните проверки на КЗП през месец май в туристическите обекти по морето показват, че има готовност за започване на сезона. „Обектите са приведени в по-голямата си част в съответствие с изискванията. Тези, които не са категоризирани от Министерството на туризма или от кмета на съответната община, просто няма да работят”, категоричен бе той.
„Ще акцентираме вниманието си и върху обекти, които предлагат ол инклузив, защото от два сезона насам новата Наредба за категоризацията определя и минималните изисквания към параметрите на тази услуга. Така че това вече може съвсем обективно да се проследи. Ще взимаме и проби от алкохолните напитки, които се предлагат на потребителите в тези комплекси, за да могат да бъдат изпитани и да установим тяхното съответствие, както и в други периоди сме правили”, допълни председателят. Той подчерта, че една от целите, които институциите са си поставили, е сезонът да бъде колкото се може по-дълъг. А това означава и качеството на услугите през цялото време да се запази на най-високо ниво.
В края на разговора Маргаритов прикани потребителите да бъдат активни, когато установят някакъв проблем, още на място да настояват пред управата на съответния хотел или ресторант да бъдат възстановени техните права. Ако това не се случи, екипите на КЗП са в готовност да реагират.