Изберете подходящата за вас система за разсрочено плащане

Вноската по кредита се състои от две части – лихва и капитал. Лихвената част, както подсказва името, се състои от лихва върху заетата сума. Капиталовата част е част от сумата, която сме заели от банката. Когато решавате заем, можете да изберете подходящата за вас система за погасяване. Можете да изберете равни вноски и намаляващи вноски. По какво се различават те един от друг?

Избирайки намаляващи вноски, вие ще изплащате една и съща част от капитала всеки месец и намаляващата лихва на месечна база, изчислена върху намаляващия капитал. Що се отнася до равни вноски, те имат една и съща сума за всеки месец на погасяване. При изплащане на дълга лихвената част намалява, а капиталовата се увеличава.

Погледнете отблизо допълнителните продукти

Банките често изискват от клиента да закупи и други банкови продукти заедно с кредита. В това няма нищо лошо, ако това е например безплатна банкова сметка. Помислете и за застраховка на заема. В замяна на използването на такъв продукт също често можете да разчитате на по-нисък лихвен процент или комисионна.

Сравнете офертите на няколко банки

Сравняването на няколко или дори дузина оферти е ключов въпрос. На първо място, сравнете общата цена на заема, която се състои от много фактори, които споменах по-горе (включително комисионна, лихва, такси за подготовка, такси за допълнителни продукти). Можете да направите това, като използвате нашия механизъм за сравняване на парични заеми. Всичко, което трябва да направите, е да изберете размера на заема и срока на заема.

Не забравяйте да прочетете внимателно договора за заем. Проверете всички подраздели и параграфи, особено тези, написани с фини букви. Ако нещо не ви е ясно, не се страхувайте да попитате. Представител на банка със сигурност ще разсее всичките ви съмнения.

Също така, не забравяйте, че ако намерите по-изгодна оферта за заем или установите, че не искате да имате кредитно задължение по сметката си, имате 14 дни, за да се оттеглите от договора за заем и, което е важно, не трябва да предоставяте причината за оставката. Тази разпоредба е включена в Закона за потребителските кредити, поради което всяка банка е длъжна да спазва вашето решение.

Източник: https://online-imprumuturi.ro/

Comments

comments