Днес бе даден старт на делото на Андон Тодоров срещу гл.редактор на Blagoevgrad news

34506479_2124973010850852_8445386960846979072_n

Още преди няколко месеца съобщихме, че местният лидер на „Партия на зелените“ в Благоевград- Андон Тодоров, заведе дело срещу главния редактор на Blagoevgrad-news Мариета Димитрова.

В своята Искова молба, Тодоров обяснява всички тревоги и страдания, които е преживял, заради текста на Димитрова от ноември миналата година. Тогава, на 28 ноември 2017 година, след поредна сесия на ОбС- Благоевград, публикувахме политически анализ на местните парламентаристи, анализ, в който авторката споделя ЛИЧНО мнение, защото вярваме, че имаме право да го правим. Живеем в демократична държава и силно вярваме в свободата на словото и мисълта.

Днес, в РС-Благоевград бе даден ход на делото, след категоричен отказ на Димитрова да сключи споразумение и да се извини на Тодоров.

В хода на делото бяха разпитани двама свидетели- собственичка на медия и жената, с която Тодоров живее и има две деца. И двете обясниха, че той претърпял сериозни притеснения след публикацията. От показанията на свидетелите стана ясно, че статията, публикувана на сайта Blagoevgrad-news.com е причинила на Тодоров тревоги и промяна в поведението му както към персонала на хотелски комплекс „Бали“, чийто собственик е Андон Тодоров, така и към децата му. Жената до него обясни, че той вече не е същият човек, но на въпрос дали изживените от него тревоги са били по-сериозни в следствие от статията, или от други трагични събития, случили се в живота му в периода след публикуването й, тя заяви, че място за сравнение няма. Другата свидетелка също заяви, че статията му е нанесла сериозни тревоги, а трагедиите в семейството той ги е преживял, но се е примирил, защото е реалист.

След разпита на свидетели думата поиска и главният редактор в сайта ни Мариета Димитрова. Тя заяви, че не желае сключване на споразумение и няма да се извини на Тодоров за деяние, за което не е виновна. Свободата на словото и изразяването на лично мнение в жанра „политически анализ“ в журналистиката е изконно право на всеки един професионалист в тази област. „Не съм съгласна на споразумение, не защото искам да усложнявам нещата, а защото да се извиня за това, което съм написала, значи да се отрека от всичко, в което вярвам!“, заключи Димитрова.

Следващото заседание е насрочено за 25 юни, в 9 часа сутринта, заради направени искания и от двете страни за допълнителни доказателства.

34475633_2124972987517521_5762686225248944128_n

Още през далечната 2003 година, американският посланик тогава-Джеймс Пардю заяви, че репресиите над журналисти работят срещу България и все още няма гаранции за свободата на словото у нас. По мнението на посланика, бе необходима реформа в съдебната система. Пардю напомни, че в България има много случаи на дела срещу журналисти, обвинени за клевета, но досега няма присъда за насилие над репортер.
„Мисля, че статистиката сама говори – има 10 нападения срещу журналисти и нито едно дело. Очевидно нещо не е наред“, смяташе през 2003 Джеймс Пардю. Това не се е променило и до днес.

Едно от достиженията на демокрацията, с което най-много се гордеят отвъд океана, е Първата поправка на конституцията, която гарантира свободата на словото. За съжаление и тук, както в много други области, не се вижда как ще ги стигнем скоро американците. За мнозина от родните ни политици журналист е мръсна дума, а единствената му задача е да тича след победителите. Според данни на различни правозащитни организации у нас годишно се завеждат около 200 дела за клевета и обида срещу представители на печата и електронните медии. Когато към тях се прибавят и гражданските искове за обезщетение за нематериални вреди на основание Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), положението става наистина драматично.

Comments

comments