Динамометрични ключове – видове и принципи на работа

 

Какво ще се случи, ако не затегнете достатъчно, например, крепежните гайки на колелата на автомобила, или, обратно, ги затегнете твърде много? В първия случай те бързо ще се разхлабят, във втория резбата просто ще се откъсне. Резултатът е един и същ – колелото ще излети от оста.

 

Как можете да постигнете висока точност на закрепване на всеки болт, винт и гайка?

 

Трудно е да се разчита на усилието, с което работникът фиксира гайките. Но изход изход има и той е да използвате здрав и точен динамометричен ключ, който ясно контролира силата, с която се затяга всяка резбова връзка.

 

Какви са принципите на работа и видовете динамометрични ключове?

 

Класификация на динамометрични ключове и принцип на работа

 

Всеки тип има свои собствени конструктивни и работни характеристики, следователно и собствена област на приложение, в която прилагането му ще даде максимални резултати.

 

Пружинни динамометрични ключове

 

Тялото на ключа и въртящата се част са маркирани със скала. Първо трябва да освободите фиксиращата гайка, след това, завъртайки дръжката, се уверете, че нулевата маркировка върху нея съвпада с необходимата маркировка на скалата на ключа. Това ще зададе правилния момент на затягане. Освен това, за да добавите стойностите в скалата на дръжката към първата зададена стойност, завъртете дръжката по посока на часовниковата стрелка, докато съвпадне със следващата стойност на нулевия знак. След това можете да фиксирате фиксиращата гайка и да затегнете крепежните елементи. Не е необходимо да следвате зададената стойност на силата: когато тя бъде достигната, ще чуете щракване, което ще покаже, че крепежният елемент е затегнат до зададената стойност.

 

За кого са предназначени съвременните динамометрични ключове?

 

Например, за ключари на бензиностанции, когато е необходимо да се затягат голям брой гайки на смяна, докато високата точност на стойността не играе голяма роля. Грешката е ± 4%.

Стрелкови динамометрични ключове

 

Те са най-лесни за проектиране и използване. Състоят се от тяло, към което е прикрепена везна, дръжка, квадрат за гнезда и стрелка. Не е трудно да се работи с такъв ключ: по време на затягане тялото заедно с везната се отклонява, а стрелката остава на мястото си, показвайки стойността на момента. Грешката обаче е доста голяма и възлиза на 6 – 8%, а не особено удобният корпус не дава възможност за работа с инструмента на труднодостъпни места. Въпреки недостатъците обаче, такива ключове са много удобни, когато трябва да се контролира процесът на затягане на критични възли, защото можете да видите с каква сила се затяга гайката.

 

Цифрови динамометрични ключове

Това е най-точният тип инструмент – грешката е около 1%. Работата с този тип ключове е структурирана по следния начин. На кутията има няколко бутона: за да включите устройството, изберете единицата за измерване на въртящия момент, задайте желаната стойност на въртящия момент и я регулирайте. След като зададете всички параметри, можете да започнете работа – докато затягате, дисплеят показва текущата стойност на силата. Когато се достигне желаната стойност, клавишът издава звуков сигнал.

 

Къде да използвате цифровите динамометрични ключове?

В сервизите за затягане на критични връзки, например, за закрепване на отлята джанта от лека сплав, която може да се напука дори при леко превишаване на силата. Цифровият ключ е удобен и за използване в промишлени предприятия за ремонт и поддръжка на металорежещи машини, железопътен транспорт и др.

 

Характеристики на използването на динамометрични ключове

 

Когато купувате инструмент, искате той да работи не само точно, но и дълго време. За да направите това, е важно да спазвате следните стъпки:

 

  • След завършване на работата винаги задавайте стойността на силата на 0, в противен случай пружината ще се разтегне и ключът ще се влоши
  • Не работете с гаечен ключ като обикновен инструмент за затягане, в противен случай ще се изправи пред много бързо износване – използвайте го само в последните етапи на затягане на крепежните елементи
  • Не можете да използвате ключа, ако необходимият въртящ момент на затягане надвишава максималния за този инструмент
  • Забранено е да се подлага ключа на силни удари
  • След употреба не забравяйте да почистите инструмента с чиста кърпа и да го смазвате периодично. За да сте сигурни, че ключът не губи своята точност, той трябва да се проверява приблизително веднъж на всеки 1000 употреби.

 

 

Comments

comments